terapijske usluge
|
|
Trodimenzionalna terapija skolioza po Katharini Schroth
|
|
Skolioza je definirana kao djelomično strukturalno postranično iskrivljenje kralješnice, pri kojem su zahvaćeni kralješci, odnosno segmenti kralješnice, pomaknuti postranično (lateralna fleksija) i rotirani.
|
|
|
Poštovani roditelji,
Vašem djetetu ili Vama je postavljena dijagnoza skolioze ili kifoze. Vjerojatno se, kao i mnogi prije Vas, pitate: „ Što sada?“ Kompetentno ćemo Vam pomoći i odgovoriti na sva Vaša pitanja. Objasniti ćemo Vam težinu dijagnoze i pokušati ilustrirati što Vaše dijete i Vas očekuje u slijedećim godinama. Ne treba se bojati. Objasniti ćemo Vam koje su faze u životu kod dijagnoze skolioze i kifoze osobito važne, odnosno, kada i gdje očekujemo spoticanje i poteškoće te kako ih prevazići. Pomoći ćemo Vam da na odgovarajući način pronađete put u džungli terapijskih metoda i postupaka koje će Vam nuditi te pokazati granice i mogućnosti različitih terapijskih koncepata.
U mojoj privatnoj praksi se skoliozama, kifozama i ostalim deformacijama kralješnice pristupa po standardima suvremene fizioterapije i medicine temeljene na dokazima (EBM). Na temeljima dugogodišnjeg iskustva i znanja stečenog u inozemstvu, koje kontinuirano nadograđujem, pozivam Vas da mi se obratite s povjerenjem. Prvi sam licencirani Schroth terapeut u Hrvatskoj i licencirani terapeut za provođenje Scoliologic „Best Practice programa u terapiji skolioza i ostalih deformacija kralješnice.
Skolioze
Skolioze se češće javljaju kod djevojčica nego dječaka u omjeru 4:1. Skolioze su , u pravilu, progresivna oboljenja kralješnice i stoga je fizioterapija u svakom stadiju smislena i korisna. Kod mlađih pacijenata nastoji se kroz fizioterapiju postići individualni mogući optimum u uspravljanju jer je kralješnica podložna formiranju sve dok traje koštani rast. Kod odraslih pacijenata fizioterapija ima za cilj sekundarnu prevenciju. To znači da se ciljanim fizioterapijskim postupcima utječe na asocirane posljedice skolioza, a to su: bolovi, smanjenje respiratornog volumena pluća, opterećenje unutarnjih organa itd.
Kako se prepoznaje skolioza?
Slika 1.
Skolioza se može prepoznati pri točno određenom promatranju kralješnice. U idealnim uvjetima je kralješnica uspravna kad je gledamo straga. Postoji li odstupanje od središnje linije tijela, treba pomisliti na skoliozu i provesti daljnji pregled koji uključuje detekciju drugih simptoma. Potrebno je obratiti pozornost na cjelokupnu simetriju trupa, struka, ramena i zdjelice u svim ravninama tijela. Poznati simptom skolioza je tkz. „rebrana grba“ koja se dobro prepoznaje u testu predklona ( Adam- Bending-Test). | |
Slika 2. Lijeva slika pokazuje skoliozu kralješnice, a desna zdravu kralješnicu.
|
Slika 3.
Test pretklona i detekcija „rebrane grbe"
Schroth terapeuti u svom kliničkom radu koriste i skoliometriju, instrumentalno mjerenje površinske rotacije. Mjerenje skoliometrom koristimo u dijagnostičke svrhe, ali i u cilju kontinuiranog praćenja pacijeta.
| |
Slika 4. Skoliometar po Bunnell-u
Slika 5. Skoliometrija
|
Kifoze
Kifoze su deformacije kralješnice u sagitalnoj ravnini sa konveksitetom prema otraga. Primarno se pojavljuju u torakalnoj, grudnoj kralješnici. Tipični dodatni znaci torakalne kifoze su protrahirana ramena (ramena povučena prema naprijed i dolje) i često pojačana lordoza u lumbalnoj kralješnici. Kifoze mogu imati različite uzroke. Često rezultiraju iz lošeg držanja kralješnice ili koštanih oboljenja kao npr. Morbus Scheuermann – adolescentna kifoza. Također postoje i urođene kifoze, staračke kifoze, kifoze u okviru nekih reumatskih upalnih oboljenja npr. Morbus Bechterew (Ankilozantni spondilitis). Kifoze mogu često nastupiti u kombinaciji sa skoliozom. Uznapredovale kifoze uzrokuju bolove u leđima, ograničenje pokretljivosti kralješnice i ramena, smanjenje respiratornog volumena pluća i stoga ih je potrebno pravovremeno uključiti u terapiju. Uznapredovale kifoze zahtijevaju i ortotičku opskrbu, primjenu ortoza u liječenju.
Schroth terapija je koncipirana i za ciljani, intenzivni fizioterapijski pristup kifozama.
Schroth terapija je specifična fizioterapijska metoda koja kralješnicu tretira trodimenzionalno. Povezana je sa rotacijskim disanjem koje pojačava korekcijski učinak. Sve vježbe se individualno prilagođavaju pacijentu, njegovom stanju i potrebama.
Cilj terapije je optimalno uspravljanje kralješnice i spriječavanje daljnje progresije iskrivljenja kralješnice, a time i popratnih simptoma kao što su bolovi, funkcionalna ograničenja unutarnjih organa i ograničenja pokretanja.
Skolioze do 20° po Cobb-u se tretiraju isključivo fizioterapijom, a ako prijeđu 20°, tada se ordiniraju i ortoze koje imaju cilj kontrolirati rast , spriječavati progresiju te korigirati krivine.
Ostale dijagnoze koje se tretiraju u okviru Schroth- koncepta:
- Kifoze
- Mb. Scheuermann
- Mb. Bechterew
- Lijevkasta prsa (Pectus infundibiliforme)
- Loša posturalna držanja
- Ravna leđa
- Stanja nakon diskopatija i općih bolova u leđima
|
Klinika Katharine Schroth u Bad Sobernheimu
Za sve pacijente sa skoliozom, kifozom i ostalim deformacijama kralješnice postoji mogućnost stacionarne intenzivne rehabilitacije( SIR ) u Katharina Schroth klinici u Bad Sobernheimu, Njemačka i ja je toplo preporučam. U četverotjednom boravku u klinici intenzivno se provodi terapija 6-7 sati dnevno u raznim terapijskim formama. Osim fizioterapije, pacijenti imaju mogućnosti edukacije o svojim deformacijama, ortotičko zbrinjavanje te psihološku potporu. Primjenjuju se također i balneo-fizikalni postupci ( fango,masaže, hidroterapija, elektroterapija) i respiratorna terapija.
Sve daljnje informacije možete pronaći na stranicama klinike: www.skoliose.com
«Tipični» patomehanizam skolioza povezuje lateralnu fleksiju s istovremenom suprotnom rotacijom.
Nasuprot skolioza poznate etiologije ( prirođene skolioze, neurogene skolioze, myogene skolioze, skolioze kod metaboličkih i sistemskih oboljenja itd.) postoje idiopatske skolioze bez jasno poznatog uzroka i one u ukupnom broju skolioza sudjeluju sa 80-90 %.
Skolioze, i ostale deformacije kralješnice, su trodimenzionalni problemi i u tretmanu im treba pristupati trodimenzionalno.
Začetnica Schroth-koncepta je Katharina Schroth ( 1894-1985.), prva fizioterapeutkinja koja je napustila mišićno-mehaničku paradigmu u prilog holističkog terapijskog pristupa.
Danas se Schroth- koncept razvija i provodi u ASKLEPIOS Katharina Schroth- Klinik ( Bad Sobernheim, Njemačka). To je ujedno i mjesto edukacije velikog broja fizioterapeuta iz cijele Europe.
Tretman ja baziran na čvrstim neurofiziološkim temeljima iz kojih proizlazi 5 klasičnih Schroth-ovih principa:
- Aksijalna elongacija
- Defleksija
- Derotacija
- Facilitacija
- Stabilizacija
Cilj fizioterapije je posredovati pacijentu u samostalnoj primjeni muskulature trupa u svrhu postizanja kontrolirane korekcije deformacije. U tom ostvarenju koristimo:
- Pasivnu dinamičku snagu - F.E.D.-sistem
- Specifične manualne mobilizacije određenih segmenata kralješnice i trupa
- Statičku snagu- pasivna korekcija kroz podlaganje korekcijskog materijala
- Specifično «derotacijsko disanje»
- PEP- periferno evocirane posturalne reakcije
Veliki udio u tretmanu zauzima i rad na percepciji tijela, ugradnji tzv. mentalnih engrama kao i integracija ciljeva tretmana u svakodnevni život pacijenta.
|
|
|
|
|
|
|